Europejskie Dni Dziedzictwa

Dnia 18 września 2011 roku odbyła się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu wraz z dwójką Pedagogów z II Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy przygotował wystawę “Kamienie Milowe – Kolej zmieniła świat”. Przygotowano dziesięć plansz poglądowych, które rozwieszono w tramwaju. Tramwaj stanął na torze trzecim przy Wrocławskiej Hali Ludowej.

Pięć pierwszych plansz nosiło tytuły:
I. “Kolej kamieniem milowym”
II. “Kolej żelazna tłem i przestrzenią ludzkiej egzystencji wyborów i życiowych decyzji,
III. “Kolej zachwyt nad wynalazkiem “żelaznej drogi” i jej rozmaitych maszyn”
IV. “Kolej pociągi śmierci poruszające się na podkładach z ludzkich ciał”
V. “Słynni Sycowianie”

Pierwsze cztery opowiadały o śladach kolei w piśmiennictwie polskim na przełomie XIX wieku. Ich autorka Pani Anna Połeć – Dziemienszonek za pomocą rozlicznych obrazów i cytatów min Aleksandra Fredry, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego czy Tadeusza Borowskiego pokazała jak ważną okazała się kolej dla bohaterów dzieł. Jednocześnie duże zaskoczenie wśród oglądających wywołał fakt, tak licznych wątków kolejowych w literaturze, na które rzadko zwracamy uwagę czytając szkolne lektury. Plansza czwarta pod chwytającym za serce tytułem, budziła najwięcej emocji. Warto wspomnieć słowa starszego Pana, który dość długo stał poruszony przed nią.
“-Proszę podziękować autorce” powiedział z trudem hamując emocje “ja tam byłem i dobrze, że ktoś o tym jeszcze pamięta”
Pani Anna Połeć – Dziemieszonek dwukrotnie, bo o godzinie 12.00 i 16.00 wygłosiła prelekcje tematyczną dotyczącą jej plansz. Zainteresowanie mimo dość trudnego w odbiorze tematu było spore.
Ostatnia z plansz “Słynni Sycowianie” opowiadała o budowniczych dwóch swego czasu najpiękniejszych w Europie dworców – Wrocław Nadodrze i Wrocław Główny.
Pani Małgorzata Pycela dotarła do unikatowych materiałów na temat nieco zapomnianej historii.
Pozostałe plansze pt. “Rewolucja transportowa” opowiadały a najwcześniejszej historii kolei – z przełomu XVIII i XIX w. oraz o Wielkich Pionierach – wynalazcach, konstruktorach i budowniczych, którzy stworzyli europejską sieć kolejową.
Rolę przewodnika po wystawie a także dla chętnych do zwiedzenia pobliskiej VI zajezdni pełnił kolega Jacek Jerczyński.
Sporządzenie wystawy wymagało sporo trudu i poszukiwań. Poziom merytoryczny jaki osiągnięto jest wysoki, tak że wystawa w niezmienionej formie będzie prezentowana z okazji 170 rocznicy wybudowania pierwszej linii kolejowej na naszym terenie, w przyszłym roku w Oławie.
Oprócz wystawy i zwiedzania zajezdni goście mogli odbyć przejażdżkę drezyną ręczną po torze tramwajowym a że tego dnia po dłuższej przerwie wznowiono przewozy na tarmwajowej linii muzealnej chętnych nie brakowało.