Zapraszamy na wystawę taboru kolejowego, która odbędzie się 17 marca na stacji Wrocław Leśnica.
Planowane atrakcje:
możliwość zwiedzania z przewodnikiem
możliwość wejścia do kabin lokomotyw
wystawa zdjęć
pokaz fragmentu klubowej makiety H0
pokaz ekspozycji kolejowych pamiątek
wystawa “Początki Wrocławskiego Węzła Kolejowego” ze zbiorów Artura Marsy
Eksponowany tabor:
– EP05-22 (1961r.) – Świadek Historii, mimowolny uczestnik wydarzeń strajkowych w “Ursusie”, w czerwcu 1976 roku. Odrestaurowany dzięki wsparciu finansowemu IPN oraz darczyńców. Klub przewiduje całkowite przywrócenie do ruchu tego elektrowozu, w żargonie zwanego “Czechem” – pierwsze jako EU05 trafiły na PKP z zakładów Skoda w 1961 roku.
– SU45-079 (1973r.) – jedyny czynny w Polsce “Fiat” w klasycznym, zielonym malowaniu
– SP42-001 (1970r.) – Był to pierwszy z tej serii spalinowóz zbudowany w 1969 roku, który posiadał kocioł parowy do ogrzewania wagonów pasażerskich. Konstrukcja była adaptacją najbardziej legendarnej polskiej lokomotywy spalinowej SM42 pochodzącej z 1959 roku o przydomku “Stonka”. Będzie to pierwszy raz kiedy SP42 – 001 zostanie zaprezentowana dla szerokiej publiczności. Jest już w praktyce w pełni sprawna technicznie. Prace nad nią trwały 4 lata. Jej remont Klub zawdzięcza m.in. wpływom z biletów na pociągi specjalnie oraz patronom. Wygląda jak nowa, o czym będzie można przekonać się już podczas wystawy. W 2000 roku lokomotywa zamykała połączenie do Karpacza prowadząc ostatni pociąg. Stowarzyszenie pracuje nad tym aby po ponownym otwarciu linii po przeprowadzanej rewitalizacji znów pojechała tą trasą z wagonami historycznymi, co będzie miało także wymiar symboliczny.
– SM30-662 (1964r.) – otrzymana przez stowarzyszenie od Wojska Polskiego. Dzięki wielu godzinom pracy członków klubu, wyremontowana i przywrócona do ruchu. Ukazana w charakterystycznym oliwkowym malowaniu jakie stosowano na tych lokomotywach od 1980 roku.
– wagon pocztowy serii Pm (1956r.) – Pracował on niegdyś w Urzędzie Pocztowym Żagań 2. Obecnie jest w zbiorach Klubu. W wagonie zaprezentowana zostanie wystawa “Początki Wrocławskiego Węzła Kolejowego” ze zbiorów Artura Marsy. Wystawa przedstawia genezę i rozwój linii kolejowych wychodzących z Wrocławia. Ukazuje cztery niezależne towarzystwa kolejowe. które wrocławską kolej budowały: Kolej Górnośląską, Kolej Dolnośląsko-Marchijską, Kolej Wrocławsko-Świebodzką oraz Kolej Prawego Brzegu Odry. Do końca lat 80-tych XIX w. nastąpiło ich etapowe upaństwowienie, a jedyną prywatną koleją, aż do końca II wojny światowej, pozostała wrocławska wąskotorówka. Wystawa zilustrowana jest materiałem z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku: stare listy wysyłane koleją, kartki pocztowe, dokumenty, bilety, listy przewozowe, telegramy, mapy i ryciny.
– wagony pasażerskie serii Bi29 (1929-1930r.) – w jednym z nich stoisko z klubowymi pamiątkami
– wagon bagażowy 209Ca (1971r.) – a w nim ekspozycja kolejowych pamiątek, mundurów, wyposażenia, oraz fragment klubowej makiety w skali H0
– Wagon kuszetka 110Ac (1977r.) – czyli wagon pasażerski z możliwością przekonfigurowania na miejsca do leżenia lub spania. Jeden z niedawnych nabytków klubu, przekazany przez PKP Intercity S.A., pomalowany w historyczne, oliwkowe barwy. Po zakończeniu remontu wykorzystywany w pociągach turystycznych realizowanych przez klub.
– Wagon towarowy kryty Kdn (1907r.), a w nim wystawa historycznych fotografii, oraz impresji z prac klubowiczów nad zabytkowym taborem, okraszona dźwiękami nagranymi podczas naszych prac
Klub posiada największą kolekcję zabytkowych wagonów towarowych w Europie, z epoką do lat 70. XX wieku. Zakłady: Fabryka wagonów w Świdnicy, ZNTK Wrocław, “Pafawag” i inne.
Dolnośląskie Społeczne Muzeum Kolejnictwa
Uwaga ! Przejścia z przewodnikiem będą się zaczynały z następującym grafikiem:
10:30, 11:15, 11:55, 12:40, 13:25, 14:10, 14:50, 15:40 i 16:20
Godziny wyjścia mogą ulec nieznacznym przesunięciom w zależności od ilości zebranych osób i sytuacji na wystawie.
Podczas wystawy będzie można nabyć klubowe gadżety:
– magnesy
– plakaty
– pocztówki
– koszulki
WSTĘP NA WYSTAWĘ BEZPŁATNY