Data wydarzenia : 28 lipca 2024
XIX wiek był okresem początków rozwoju kolejnictwa zarówno na Dolnym jak i Górnym Śląsku. Pierwsze połączenia kolejowe powstały dzięki prywatnym towarzystwom i zamożnym udziałowcom. Priorytetem było ułożenie stalowych szlaków tak, aby móc w pierwszej kolejności przewozić węgiel i towary pomiędzy obiema częściami uprzemysłowionej krainy jaką był Śląsk. Pojawiła się koncepcja linii kolejowej, która miała przebiegać od Wrocławia przez Oleśnicę do miejscowości Fosowskie ( wówczas w jęz. niemieckim Vossowska ). Do powstania tego połączenia przyczyniły się dwa towarzystwa, Towarzystwo Kolei Opolsko – Tarnogórskiej oraz znana ze stolicy Dolnego Śląska Kolej Prawego Brzegu Odry. Początkiem tej kolejowej trasy był Dworzec Nadodrze, zaprojektowany przez Hermanna Grapowa ( jego brat Wilhelm zaprojektował budynek dworca głównego we Wrocławiu ). Koncesja na budowę nowej linii kolejowej została przyznana przez państwo pruskie 13 listopada 1865 roku. I tak zaczęła się jedna z ważnych historii rozwoju kolei na Śląsku, która w obecnym kształcie dobiega końca.
Łącznie z Oleśnicy można było wyjechać aż w czterech kierunkach. W 1870 roku Cesarz Wilhelm I zatwierdził koncesję na budowę liczącej 55 km linii kolejowej pomiędzy Oleśnicą a ówczesną miejscowością graniczną Wilhelmsbruck ( Podzamcze ). Była to koncepcja trasy ważnej dla Wrocławia. Miała ona na celu połączyć ze sobą prowincję śląską i poznańską wraz z polską stolicą w zaborze rosyjskim. I tak doszło do wybudowania toru, który przeciął miasta Syców i Kępno. Pierwszy pociąg dojechał już z Sycowa do Kępna w 1872 roku.
Przejazd historycznym taborem z Wrocławia przez Oleśnicę do Kępna
Dziś na odcinku linii kolejowej nr 181 pomiędzy Oleśnicą a Kępnem “dogasa” historyczny charakter tego szlaku. O ile budynek oleśnickiego dworca otwartego w 1868 roku czeka w najbliższym czasie długo wyczekiwany remont, o tyle pozostałe elementy historycznej infrastruktury kolejowej znajdujące się wzdłuż toru do Kępna odejdą w zapomnienie. Linia ta ma zostać zrewitalizowana i zelektryfikowana, co stworzy możliwość prowadzania nią ruchu pasażerskiego na co dzień. Do czasów obecnych przetrwało wiele dawnych zabudowań stacyjnych, w miejscowościach takich jak Cieśle, Jemielna Oleśnicka ( tutaj obiekt wzorowo utrzymany, znajduje się w prywatnym posiadaniu ) czy Stradomia. W Sycowie natomiast zachował się nie tylko budynek dworca, ale stare zwrotnice, wieża ciśnień i sygnalizacja kształtowa. Ponadto historyczne dworce znajdują się również w Bralinie i Perzowie. Wszystkie w podobnym stylu architektonicznym z czerwonej cegły. Perłą wśród nich jest dworzec w Kępnie, który wyremontowano i jest znacznie bardziej monumentalny niż pozostałe. Jest to także jedna z dwóch istniejących w kraju stacji dwupoziomowych.
Przez wiele lat Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu wraz ze stowarzyszeniem “Olsensium” i Miastem Oleśnica organizował na tej trasie pociąg repatriantów ( rekonstrukcja ) oraz “Pociąg w stylu lat 70.” Korzystając z możliwości przejechania linią nr 181 pomiędzy Oleśnicą a Kępnem zanim zostanie zamknięta celem przebudowy, stowarzyszenie organizuje przejazd historycznym taborem dla wszystkich chętnych. W składzie przygotowanego pociągu znajdą się wagony osobowe z lat 70. w malowaniu oliwkowym oraz lokomotywa spalinowa SP42 – 001 “kociołek”. Spalinowóz 7 lipca bieżącego roku odbył swoją pierwszą jazdę z wagonami pasażerskimi po trwającym łącznie 4 lata remoncie i 20 latach bezruchu. Lokomotywę przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dbając o wszelkie możliwe detale – została pomalowana również w historyczne barwy, jakie występowały na tych pojazdach w latach ich świetności.
Rozkład jazdy:
POŻEGNANIE LINII KOLEJOWEJ 181 28 LIPCA 2024 | Przyjazd | Odjazd |
Wrocław Główny | >>> | 09:20 |
Wrocław Mikołajów | 09:27 | 09:28 |
Wrocław Nadodrze | 09:32 | 09:33 |
Oleśnica | 10:01 | 10:20 |
Kępno * | 13:00 | 13:40 |
Oleśnica | 16:20 | 16:35 |
Wrocław Nadodrze | 17:02 | 17:03 |
Wrocław Mikołajów | 17:08 | 17:09 |
Wrocław Główny | 17:15 | <<< |
Cieśle, km 142.082
Poniatowice, km 137.558
Jemielna Oleśnicka, km 134.147
Stradomia, km 128.935
Syców, km 123.222
Gęsia Górka, km. 119.509
Perzów, km 116.509
Bralin, km 110.097
Bilety na przejazd Tam/Powrót w cenie:
- Bilet normalny 100 PLN
- Bilet ulgowy 70 PLN
Brak wolnych miejsc. Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.
Zapraszamy do rezerwacji biletów na inne nasze pociągi:
REGULAMIN:
I. Postanowienia ogólne.
1. Przejazd specjalnym historycznym pociągiem turystycznym jest organizowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zwanym dalej Organizatorem.
2. Przewoźnikiem wykonującym przejazd turystyczny jest spółka Koleje Dolnośląskie S.A.
3. Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu oraz zobowiązuje do przestrzegania jego postanowień i w szczególności podporządkowania się poleceniom obsługi pociągu.
4. n/d
5. Opublikowany rozkład jazdy jest orientacyjny. Ostateczny rozkład jazdy zostanie opublikowany na stronie www organizatora nie później niż 7 dni przed planowanym dniem przejazdów.
6. Wagony pasażerskie w pociągu nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i dzieci w wózkach
7. Uzupełnieniem niniejszego regulaminu jest “Regulamin przewozu osób”, zawierający dodatkowe zapisy dotyczące porządku i bezpieczeństwa, umieszczony w widocznym miejscu w wagonach.
II. Zasady uczestnictwa
1. Przejazd jest organizowany jako przejazd niepubliczny z ograniczeniem liczby pasażerów wynikającą z nominalnej łącznej ilości miejsc dostępnych w pociągu.
2. Przejazd jest odpłatny na podstawie taryfy organizatora.
3. Organizator nie przewiduje sprzedaży biletów innych niż na całą trasę przejazdu.
4. n/d
5. n/d
6. Organizator zastrzega odmowę wpuszczenia osób do pociągu na stacjach pośrednich jeżeli liczba pasażerów przekroczyła liczbę miejsc w pociągu.
7. Przejazd jest prowadzony w trakcji parowej lub spalinowej, co uczestnik powinien uwzględnić w doborze odpowiedniej odzieży. Wyłączeniu podlegają roszczenia z tytułu zanieczyszczenia odzieży powstałe w wyniku eksploatacji lokomotywy parowej lub spalinowej.
8. Dzieci do lat 13 muszą w czasie przejazdu przebywać pod stałą opieką osoby pełnoletniej. Dzieci do lat 4 powinny pozostawać na miejscu siedzącym lub kolanach osoby dorosłej.
9. W pociągu istnieje możliwość przewożenia psów. W takim przypadku odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez psa w pociągu lub na mieniu innych Uczestników spoczywa na jego właścicielu. Psy nie mogą zajmować miejsc siedzących, i powinny być w kagańcu lub transporterku. W przypadku gdy właściciel psa nie kontroluje jego zachowania, lub pies jest agresywny i uciążliwy dla innych Uczestników przejazdu, właściciel może zostać wyproszony przez obsługę, bez prawa do zwrotu kosztów przejazdu
10. Wysiadanie na stacjach pośrednich nie jest zabronione.
11. W czasie wysiadania i wsiadania do pociągu należy zachować szczególną ostrożność także ze względu na brak podwyższonych peronów na trasie przejazdu
12. Uczestnik przejazdu nie posiadający ważnego biletu na przejazd lub stwarzający zagrożenie swoim zachowaniem lub odmawiający podporządkowania się poleceniom obsługi lub kierownika pociągu może zostać usunięty z pociągu na dowolnej stacji podczas trwania przejazdu.
13. Uczestnik jest zobowiązany do kulturalnego zachowania, nie stwarzającego zagrożenia dla siebie lub innych osób.
14. Uczestnik jest zobowiązany do stosowania się do poleceń Organizatora (w tym również kierownika pociągu).
15. Organizator nie zwraca kosztów biletów osobom które na stacjach pośrednich nie wróciły do składu w momencie jego odjazdu.
16. Wózki dziecięce bez dzieci można przewozić w miejscu wskazanym przez obsługę w stanie złożonym. Wózki dziecięce, które nie posiadają możliwości złożenia powinny być przewożone bez dzieci w wagonie rowerowym o ile skład jest w niego wyposażony.
17.Uczestnik jest zobowiązany okazać obsłudze pociągu dokument pozwalający na potwierdzenie wieku osoby, w przypadku korzystania z biletu ulgowego, lub bezpłatnego miejsca dla dziecka do lat 4.
18. Na każde żądanie organu kontrolnego w pociągu należy przedstawić do kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.
19. Skład nie jest ogrzewany, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w przypadku niższych temperatur.
III. ZAKAZY i inne ograniczenia
1. W pociągu bezwzględnie zabrania się spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających, obowiązuje także całkowity zakaz palenia tytoniu oraz korzystania z papierosów elektronicznych.
2. Zabrania się wychylania, lub wystawiania rąk przez okna podczas jazdy pociągu. W przypadku trakcji parowej, pozostając blisko otwartych okien należy uważać na gorące iskry z parowozu.
3. Zabrania się przebywać na platformach końcowych wagonów oraz w przejściach między wagonami.
4. Zabrania się korzystać z toalety podczas postoju pociągu na stacji.
5. Zabronione jest Wsiadanie lub wysiadanie po sygnale odjazdu.
6. Zabronione jest wsiadanie lub wysiadanie podczas postojów technicznych (w szczególności pod semaforem lub przed i za przejazdem kolejowym)
7. Zakazuje się biegania w korytarzu wagonów i między wagonami.
8. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody i wypadki losowe powstałe z winy uczestników, a także za szkody powstałe nie z winy Organizatora.
9. Spożywanie posiłków i napojów innych niż określone w pkt 1. jest dopuszczalne. Pasażer samodzielnie ponosi odpowiedzialność w wypadku zabrudzenia odzieży innych pasażerów.
IV. Opłaty
1. Cena biletu normalnego i ulgowego jest publikowana każdorazowo w widocznym miejscu na stronie internetowej Organizatora oraz w pociągu i przed pociągiem bezpośrednio do chwili odjazdu pociągu.
2. Ceny za przejazd są zryczałtowane. Bilet normalny i ulgowy są biletami TAM i POWRÓT.
3. Bilety dla większych grup zorganizowanych nie są przewidziane.
4. Bilet ulgowy przysługuje osobom w wieku do 18 roku życia (17 rok życia włącznie).
5. Bilet zarezerwowany przez Internet jest gwarancją miejsca siedzącego, jednak bez wskazania konkretnego miejsca w pociągu.
6. Liczba biletów jest ograniczona, decyduje kolejność rezerwacji.
7. Bilet jest biletem na okaziciela, należy go okazać na żądanie obsługi pociągu w każdym czasie trwania przejazdu. Organizator nie przewiduje biletów imiennych.
8. Rezerwacja i zakup biletów przez Internet odbywa się od dnia ogłoszenia sprzedaży do momentu wyczerpania puli biletów.
9. Osoba rezerwująca wypełnia formularz online na stronie www.kskwroclaw.pl, wybierając przejazd, rodzaj i ilość biletów, i otrzymuje email z danymi do przelewu. Następnie w ciągu 24 godzin realizuje przelew online za zarezerwowane bilety np. przelewem elektronicznym i w ciągu kolejnych 7 dni otrzymuje e-mail z potwierdzeniem oraz biletem/biletami w formie plików pdf. Rezerwacje są ważne do 72h. Bilety należy samodzielnie wydrukować i okazać do kontroli obsłudze pociągu. Akceptowalne jest okazanie biletu na urządzeniu mobilnym (telefon/tablet), jednak bilet powinien być na nim całkowicie czytelny. Rezerwacje posiadające błędne dane nie będą uwzględniane w procesie sprzedaży biletów.
10. Sprzedaż biletów w pociągu bezpośrednio przed jego odjazdem jest prowadzona tylko w przypadku gdy do chwili planowanego odjazdu pociągu dotychczasowa liczba sprzedanych biletów nie przekroczyła nominalnej liczby miejsc siedzących w pociągu.
11. Rezygnacja z rezerwacji jest możliwa najpóźniej na 7 dni przed dniem odjazdu pociągu.
12. Rezygnacja w terminie późniejszym nie jest możliwa i nie uprawnia do żądania zwrotu ceny biletu.
13. Opłata rezerwacyjna nie jest pobierana w wypadku odwołania przejazdu przez Organizatora.
14. Organizator ma prawo do odwołania przejazdu z przyczyn technicznych.
15. Organizator ma prawo odwołać przejazd w wypadku zbyt małej frekwencji. W takim wypadku decyzja jest ogłaszana nie później niż 14 dni przed planowaną datą przejazdu.
16. Organizator w wypadku wyższej frekwencji może prowadzić rezerwową listę rezerwacji.
17. Dziecku do lat 4 (3 rok życia włącznie) przysługuje bezpłatny przejazd w ramach biletu dla osoby dorosłej, jednak bez prawa do zajęcia oddzielnego miejsca siedzącego
18. W przypadku niezrealizowania przejazdu po pełnej planowanej trasie z winy Organizatora, Uczestnicy mają prawo do roszczenia:
a ) zwrotu 30% ceny biletu w przypadku wykonania poniżej 70% planowanej trasy
b) zwrotu 70% ceny biletu w przypadku wykonania poniżej 30% planowanej trasy
19. Reklamacje należy zgłaszać w terminie do 14 dni od zakończenia imprezy
20. Nie pobiera się opłat za przewóz wózków dziecięcych.
VII. Przetwarzanie danych osobowych.
Akceptacja niniejszego regulaminu poprzez rezerwację lub zakup biletu oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dane osobowe takie jak imię i nazwisko numer telefonu i email są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby obsługi rezerwacji, a po realizacji przejazdu automatycznie kasowane.