Kolejowe szlaki Dolnego Śląska: Pociągiem w Góry Sowie i do Bystrzycy Kłodzkiej – 18 maja 2025

KUP BILETY
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu serdecznie zaprasza na przejazd pociągiem w Góry Sowie i do Kłodzka oraz Bystrzycy Kłodzkiej

Dolny Śląsk to kraina o zawiłych dziejach, pełna ciekawostek a nawet tajemnic z różnych okresów. To również region bogaty w zabytkową architekturę. Znajdują się tutaj jedne z najbardziej malowniczych linii kolejowych w Polsce, m.in. linia nr 266 i 286. Obie przebiegają wzdłuż pasm Sudetów Środkowych, które stanowią wizytówkę Dolnego Śląska. Widoki bogatych w szatę roślinną okolicznych szczytów zapierają dech w piersiach. Są one także wdzięcznym tłem do pamiątkowych fotografii, gdy na wiosnę przyroda wraca do życia. Tym razem w ramach projektu “Kolejowe szlaki Dolnego Śląska” historyczny skład z kolekcji Klubu po raz pierwszy pojedzie aż do stacji Bystrzyca Kłodzka.

Niezwykły krajobraz Dolnego Śląska

Linia nr 266 to dawna Kolej doliny Bystrzycy, nazwana Koleją Bystrzycką. Powstała w latach 1902 – 1904.  Stanowi prawdziwe dzieło sztuki inżynieryjnej. Pomiędzy Świdnicą a Jedliną Zdrój jej tor biegnie wzdłuż rzeki Bystrzyca i kilkakrotnie ją przekracza. Znajdują się tutaj liczne mosty i przeprawy o oryginalnej konstrukcji, jak np. “Most Gerbera”. Mimo, że trasa ta miała znaczenie handlowe, to budowano ją prawdopodobnie także z myślą o turystyce. Świadczy o tym konstrukcja mostów, których przęsła skierowane są w dół, aby nie zasłaniały podróżnym widoków z okien wagonów. Innym walorem krajobrazowym dawnej Kolei Bystrzyckiej jest niezapomniana panorama Gór Sowich oraz doliny, w których przebiega szlak, ich szata roślinna, a także wzorowo utrzymane zabytkowe dworce. Jedną z wielu ciekawostek jest fakt, że przed stacją w Jugowicach podróżni mogą zobaczyć na horyzoncie Zamek Grodno.

Pomiędzy Berlinem i Wiedniem

Linia kolejowa nr 286 (Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny) powstała w latach 70. XIX wieku. I chociaż pierwsze plany jej budowy pojawiły się już w latach 50. wieku XIX, na ich realizację trzeba było jeszcze poczekać ponad 20 lat. Linia ta miała za zadanie skrócić czas przejazdu pomiędzy Berlinem i Wiedniem. Znajdują się tu jedne z najwyższych mostów i wiaduktów kolejowych w Polsce oraz trzy tunele (tego dnia nasz pociąg przejedzie aż przez dwa z nich, w tym jeden o długości ponad kilometra). Podobnie jak w przypadku dawnej Kolei Bystrzyckiej, trasa pomiędzy Kłodzkiem a Wałbrzychem należy do najbardziej malowniczych w kraju i jest jedną z wizytówek regionu.

Podróż historycznym pociągiem z przewodnikiem

W ramach wydarzenia “Kolejowe szlaki Dolnego Śląska” oferujemy wszystkim chętnym przejazd trzema malowniczymi trasami – do wyboru. Prowadzą one przez krainę Gór Sowich, Gór Wałbrzyskich, Wzgórz Włodzickich aż w pobliże Gór Stołowych, czyli do serca Kotliny Kłodzkiej. Podróż odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 roku. Wagony historyczne standardu “Y” z lat 70. XX wieku pociągnie lokomotywa “Fiat” SU45 – 079, zbudowana w 1973 roku (jedyny czynny z tej serii spalinowóz utrzymany w historycznych barwach wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym. Lokomotywa posiada także detale dekoracyjne, jakimi ozdabiano te spalinowozy w latach ich codziennej eksploatacji). Ponadto w wagonach znajdują się klasyczne otwierane okna, co tylko dodaje uroku podróży. Nagłośnienie z komentarzem przewodnika podczas jazdy dostępne będzie jedynie w wagonach przedziałowych. Proponowane trasy:

1. Wrocław Główny – Świdnica Miasto – Jedlina Zdrój (możliwość pozostania w Jedlinie i zwiedzania przez około 6 godzin lub podróży kolejnymi pociągami) – Świdnica Miasto – Wrocław Główny
2. Jedlina Zdrój – Nowa Ruda – Jedlina Zdrój (czas na zwiedzanie Nowej Rudy około 5 godzin)
3. Nowa Ruda – Kłodzko Miasto – Bystrzyca Kłodzka – Kłodzko Miasto – Nowa Ruda

Wybierając się z nami na wycieczkę wspierasz ratowanie zabytków kolejnictwa – zyski ze sprzedaży biletów, klubowych gadżetów i pamiątek przeznaczane są na remonty, prace bieżące przy zabytkowym taborze oraz cele statutowe Klubu.

Z nami nie będziecie się nudzić!

Informacje na temat czasu wolnego dla pasażerów po opuszczeniu pociągu.

Podróżni z naszego pociągu mają zniżkę 10% na zwiedzanie Pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdroju (w tym celu najlepiej wysiąść na przystanku Jedlina Zdrój Centrum). Obowiązuje również w kolejnych terminach naszych przejazdów. Uwaga ! Trzeba mieć ze sobą bilet z pociągu.

Poniżej kilka linków z inspiracjami do spędzenia czasu wolnego w Jedlinie Zdroju. Mamy nadzieję, że będą przydatne i pozwolą na udany pobyt:

https://www.polskieszlaki.pl/jedlina-zdroj.html
https://jedlinazdroj.eu/miasto/informacja-o-miescie/warto-zobaczyc.html

http://www.browarjedlinka.pl/

Ponadto poniżej podajemy link do mapy Jedliny Zdroju, którą można wydrukować jeśli ktoś nie korzysta z smartfonu:

https://cdn05.sulimo.pl/media/userfiles/jedlina-zdroj-urzad.pl/Gmina_/Mapy_inne/6e84ec193c766193136696cf5b0affa2.jpg

Mapa Nowej Rudy:
https://mapa-turystyczna.pl/node/nowa-ruda#50.58408/16.51149/15 

Życzymy przyjemnych wrażeń i do zobaczenia w pociągu !