Kolejowe szlaki Dolnego Śląska 21-07-2024

Data wydarzenia : 21 lipca 2024

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na kolejną odsłonę projektu “Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”. Głównym celem naszej oferty jest możliwość zwiedzania Dolnego Śląska z kolejowej perspektywy – poprzez podróż w wagonach historycznych ciągniętych zabytkową lokomotywą. Coraz więcej linii kolejowych w Województwie Dolnośląskim po wielu dekadach wraca do “życia”, co daje możliwość organizacji wycieczek, jakich nowe pokolenia nie mogły wcześniej doświadczać. Planujemy podróżować po liniach, które są wizytówkami krajobrazowymi Dolnego Śląska, w tym trasach rzadko uczęszczanych przez pociągi pasażerskie. Dodatkiem do przejazdów jest komentarz przewodnika ( dostępny tylko w części składu, w wagonach serii Bi ) – przez klasyczny radiowęzeł opowie on o historii mijanych miejsc w nawiązaniu do historii kolejnictwa, architektury, przemysłu i samego regionu. Ponadto opowieści przewodnika można również posłuchać na zewnątrz składu podczas postojów pociągu.

Wagony historyczne serii Bi z lat 1928 – 1930 oraz wagony standardu Y z lat 70-tych XX wieku pociągnie lokomotywa “Fiat” SU45 – 079 z 1973 roku ( jedyny czynny z tej serii spalinowóz utrzymany w historycznych barwach wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym. Lokomotywa posiada także detale dekoracyjne, w jakie spalinowozy te wyposażano w latach ich codziennej eksploatacji ).

Wagony nie są ogrzewane, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w wypadku niższych temperatur.

W składzie funkcjonuje bar serwujący kawę z ekspresu, herbatę i zimne napoje. Można w nim także kupić klubowe gadżety. Cały zysk ze sprzedaży w barze przeznaczamy na cele statutowe stowarzyszenia.

W ramach wydarzenia 21 lipca oferujemy wszystkim chętnym 3 przejazdy. Proponowane relacje to:

1. Wrocław Główny – Świdnica Miasto – Jedlina Zdrój ( możliwość pozostania w Jedlinie i zwiedzania przez około 6 godzin, lub podróży kolejnymi pociągami ) – Świdnica Miasto – Wrocław Główny
2. Jedlina Zdrój – Nowa Ruda – Jedlina Zdrój ( czas na zwiedzanie Nowej Rudy około 4 godziny )
3.  Nowa Ruda – Jedlina Zdrój – Wałbrzych Główny – Jedlina Zdrój – Nowa Ruda

Historyczny skład przejedzie tego dnia aż po trzech malowniczych liniach kolejowych, nr 285, 266 oraz 286. Pociąg wyruszy z Wrocławia Głównego w kierunku stacji Świdnica Miasto przez Sobótkę Zachodnią ( linia nr 285 ). Za Świdnicą Kraszowice wjedzie na szlak dawnej “Kolei Bystrzyckiej” – linia nr 266. Zbudowano ją na początku XX wieku. Biegnie ona w dolinie rzeki Bystrzycy i kilkakrotnie ją przekracza. Zachwyca w tym miejscu nie tylko mnogość obiektów inżynieryjnych, wielu mostów o różnych konstrukcjach ( zabytkowych ), ale przede wszystkim widok Gór Sowich. Ponadto jest to linia,  która posiada bardzo ostre łuki: Najmniejszy promień łuku znajduje się pomiędzy Bystrzycą Górną a Lubachowem i wynosi 235 m. Dużego uroku dodają również dobrze zachowane zabytkowe dworce, które odznaczają się charakterystyczną architekturą z przełomu wieku XIX i XX. Podróż pociągiem w relacji 2 i 3 to okazja do przejechania większości trasy linii 286 ( Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny ). Położona jest w krajobrazie Gór Sowich i Wzgórz Włodzickich. Znajdują się tu jedne z najwyższych mostów i wiaduktów kolejowych w Polsce. Są one jednocześnie zabytkami sztuki inżynieryjnej. Warto także zaznaczyć, że linia ta w swoim przebiegu posiada trzy tunele. Tym razem będzie to również okazja do przejazdu przez najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w Polsce – pod górą Mały Wołowiec, jego długość wynosi 1601 m ( relacja do Wałbrzycha Głównego) – oraz drugi najdłuższy na tym szlaku o długości ponad kilometra pod Świerkową Kopą.
Wybierając się z nami na wycieczkę wspierasz ratowanie zabytków kolejnictwa – zyski ze sprzedaży biletów, w tym klubowych gadżetów i pamiątek przeznaczane są na remonty, prace bieżące przy zabytkowym taborze oraz cele statutowe Klubu.
Z nami nie będziecie się nudzić !

1. Pociąg “Wielka Sowa”

WIELKA SOWA
21 LIPCA 2024
Przyjazd Odjazd 
Wrocław Główny>>>09:54
Sobótka11:0611:07
Świdnica Miasto11:4312:10
Zagórze Śląskie12:2812:29
Jedlina-Zdrój Centrum12:4012:42
Jedlina-Zdrój (przerwa ~6 godzin)12:4818:45
Jedlina-Zdrój Centrum18:4918:51
Zagórze Śląskie19:0119:03
Świdnica Miasto19:2019:35
Sobótka20:0720:08
Wrocław Główny20:49<<<

Cena biletu:

Wagon z ławkami drewnianymi z lat 20. XX wieku – Bilet normalny 129 PLN / Bilet ulgowy 99 PLN

Komentarz przewodnika podczas jazdy pociągiem będzie dostępny jedynie w wagonach z lat 20 XX wieku.

Rezerwuj bilety

Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Przelew należy wykonać w ciągu 24h od dokonania rezerwacji. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.

2. Pociąg “Kalenica”

KALENICA
21 LIPCA 2024
Przyjazd Odjazd 
Jedlina-Zdrój>>>13:03
Głuszyca13:0813:09
Nowa Ruda Przedmieście13:3613:37
Nowa Ruda (przerwa ~4 godziny)13:4218:00
Nowa Ruda Przedmieście18:0618:08
Głuszyca18:3618:38
Jedlina-Zdrój18:43<<<

Cena biletu:

Wagon przedziałowy z lat 70. XX wieku – Bilet normalny 35 PLN / Bilet ulgowy 25 PLN

Wagon z ławkami drewnianymi z lat 20. XX wieku – Bilet normalny 28 PLN / Bilet ulgowy 18 PLN

Komentarz przewodnika podczas jazdy pociągiem będzie dostępny jedynie w wagonach z lat 20 XX wieku.

Rezerwuj bilety

Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Przelew należy wykonać w ciągu 24h od dokonania rezerwacji. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.

3. Pociąg “Borowa”

BOROWA
21 LIPCA 2024
Przyjazd Odjazd 
Nowa Ruda>>>14:20
Głuszyca14:5214:53
Jedlina-Zdrój14:5814:59
Wałbrzych Główny (przerwa ~1 godzina)15:0816:10
Jedlina-Zdrój16:1916:20
Głuszyca16:2516:26
Nowa Ruda16:57<<<

Cena biletu:

Wagon przedziałowy z lat 70. XX wieku – Bilet normalny 49 PLN / Bilet ulgowy 39 PLN

Wagon z ławkami drewnianymi z lat 20. XX wieku – Bilet normalny 40 PLN / Bilet ulgowy 30 PLN

Komentarz przewodnika podczas jazdy pociągiem będzie dostępny jedynie w wagonach z lat 20 XX wieku.

Rezerwuj bilety

Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Przelew należy wykonać w ciągu 24h od dokonania rezerwacji. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.


Rezerwuj bilety:


  ** Bilety ulgowe przysługują osobom niepełnoletnim. Dziecku do lat 4 przysługuje bezpłatny przejazd w ramach biletu dla osoby dorosłej, jednak bez prawa do zajęcia oddzielnego miejsca siedzącego.


  REGULAMIN:

  I. Postanowienia ogólne.

  1. Przejazd specjalnym historycznym pociągiem turystycznym jest organizowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zwanym dalej Organizatorem.

  2. Przewoźnikiem wykonującym przejazd turystyczny jest spółka Koleje Dolnośląskie S.A.

  3. Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu oraz zobowiązuje do przestrzegania jego postanowień i w szczególności podporządkowania się poleceniom obsługi pociągu.

  4. n/d

  5. Opublikowany rozkład jazdy jest orientacyjny. Ostateczny rozkład jazdy zostanie opublikowany na stronie www organizatora nie później niż 7 dni przed planowanym dniem przejazdów.

  6. Wagony pasażerskie w pociągu nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i dzieci w wózkach

  7. Uzupełnieniem niniejszego regulaminu jest “Regulamin przewozu osób”, zawierający dodatkowe zapisy dotyczące porządku i bezpieczeństwa, umieszczony w widocznym miejscu w wagonach.

  II. Zasady uczestnictwa

  1. Przejazd jest organizowany jako przejazd niepubliczny z ograniczeniem liczby pasażerów wynikającą z nominalnej łącznej ilości miejsc dostępnych w pociągu.

  2. Przejazd jest odpłatny na podstawie taryfy organizatora.

  3. Organizator nie przewiduje sprzedaży biletów innych niż na całą trasę przejazdu.

  4. n/d

  5. n/d

  6. Organizator zastrzega odmowę wpuszczenia osób do pociągu na stacjach pośrednich jeżeli liczba pasażerów przekroczyła liczbę miejsc w pociągu.

  7. Przejazd jest prowadzony w trakcji parowej lub spalinowej, co uczestnik powinien uwzględnić w doborze odpowiedniej odzieży. Wyłączeniu podlegają roszczenia z tytułu zanieczyszczenia odzieży powstałe w wyniku eksploatacji lokomotywy parowej lub spalinowej.

  8. Dzieci do lat 13 muszą w czasie przejazdu przebywać pod stałą opieką osoby pełnoletniej. Dzieci do lat 4 powinny pozostawać na miejscu siedzącym lub kolanach osoby dorosłej.

  9. W pociągu nie ma możliwości przewozu zwierząt, z uwagi na hałas towarzyszący eksploatacji lokomotywy oraz natężenia hałasu wynikającego z przejazdu zabytkowym taborem.

  10. Wysiadanie na stacjach pośrednich nie jest zabronione.

  11. W czasie wysiadania i wsiadania do pociągu należy zachować szczególną ostrożność także ze względu na brak podwyższonych peronów na trasie przejazdu 

  12. Uczestnik przejazdu nie posiadający ważnego biletu na przejazd lub stwarzający zagrożenie swoim zachowaniem lub odmawiający podporządkowania się poleceniom obsługi lub kierownika pociągu może zostać usunięty z pociągu na dowolnej stacji podczas trwania przejazdu.

  13. Uczestnik jest zobowiązany do kulturalnego zachowania, nie stwarzającego zagrożenia dla siebie lub innych osób.

  14. Uczestnik jest zobowiązany do stosowania się do poleceń Organizatora (w tym również kierownika pociągu).

  15. Organizator nie zwraca kosztów biletów osobom które na stacjach pośrednich nie wróciły do składu w momencie jego odjazdu.

  16. Wózki dziecięce bez dzieci można przewozić w miejscu wskazanym przez obsługę w stanie złożonym. Wózki dziecięce, które nie posiadają możliwości złożenia powinny być przewożone bez dzieci w wagonie rowerowym o ile skład jest w niego wyposażony.

  17.Uczestnik jest zobowiązany okazać obsłudze pociągu dokument pozwalający na potwierdzenie wieku osoby, w przypadku korzystania z biletu ulgowego, lub bezpłatnego miejsca dla dziecka do lat 4.

  18. Na każde żądanie organu kontrolnego w pociągu należy przedstawić do kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.

  19. Skład nie jest ogrzewany, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w przypadku niższych temperatur.

  III. ZAKAZY i inne ograniczenia

  1. W pociągu bezwzględnie zabrania się spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających, obowiązuje także całkowity zakaz palenia tytoniu oraz korzystania z papierosów elektronicznych.

  2. Zabrania się wychylania, lub wystawiania rąk przez okna podczas jazdy pociągu. W przypadku trakcji parowej, pozostając blisko otwartych okien należy uważać na gorące iskry z parowozu.

  3. Zabrania się przebywać na platformach końcowych wagonów oraz w przejściach między wagonami.

  4. Zabrania się korzystać z toalety podczas postoju pociągu na stacji.

  5. Zabronione jest Wsiadanie lub wysiadanie po sygnale odjazdu.

  6. Zabronione jest wsiadanie lub wysiadanie podczas postojów technicznych (w szczególności pod semaforem lub przed i za przejazdem kolejowym)

  7. Zakazuje się biegania w korytarzu wagonów i między wagonami.

  8. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody i wypadki losowe powstałe z winy uczestników, a także za szkody powstałe nie z winy Organizatora.

  9. Spożywanie posiłków i napojów innych niż określone w pkt 1. jest dopuszczalne. Pasażer samodzielnie ponosi odpowiedzialność w wypadku zabrudzenia odzieży innych pasażerów.

  IV. Opłaty

  1. Cena biletu normalnego i ulgowego jest publikowana każdorazowo w widocznym miejscu na stronie internetowej Organizatora oraz w pociągu i przed pociągiem bezpośrednio do chwili odjazdu pociągu.

  2. Ceny za przejazd są zryczałtowane. Bilet normalny i ulgowy są biletami TAM i POWRÓT.

  3. Bilety dla większych grup zorganizowanych nie są przewidziane.

  4. Bilet ulgowy przysługuje osobom w wieku do 18 roku życia (17 rok życia włącznie).

  5. Bilet zarezerwowany przez Internet jest gwarancją miejsca siedzącego, jednak bez wskazania konkretnego miejsca w pociągu.

  6. Liczba biletów jest ograniczona, decyduje kolejność rezerwacji.

  7. Bilet jest biletem na okaziciela, należy go okazać na żądanie obsługi pociągu w każdym czasie trwania przejazdu. Organizator nie przewiduje biletów imiennych.

  8. Rezerwacja i zakup biletów przez Internet odbywa się od dnia ogłoszenia sprzedaży do momentu wyczerpania puli biletów.

  9. Osoba rezerwująca wypełnia formularz online na stronie www.kskwroclaw.pl, wybierając przejazd, rodzaj i ilość biletów, i otrzymuje email z danymi do przelewu. Następnie w ciągu 24 godzin realizuje przelew online za zarezerwowane bilety np. przelewem elektronicznym i w ciągu kolejnych 7 dni otrzymuje e-mail z potwierdzeniem oraz biletem/biletami w formie plików pdf. Rezerwacje są ważne do 72h. Bilety należy samodzielnie wydrukować i okazać do kontroli obsłudze pociągu. Akceptowalne jest okazanie biletu na urządzeniu mobilnym (telefon/tablet), jednak bilet powinien być na nim całkowicie czytelny. Rezerwacje posiadające błędne dane nie będą uwzględniane w procesie sprzedaży biletów. 

  10. Sprzedaż biletów w pociągu bezpośrednio przed jego odjazdem jest prowadzona tylko w przypadku gdy do chwili planowanego odjazdu pociągu dotychczasowa liczba sprzedanych biletów nie przekroczyła nominalnej liczby miejsc siedzących w pociągu.

  11. Rezygnacja z rezerwacji jest możliwa najpóźniej na 7 dni przed dniem odjazdu pociągu.

  12. Rezygnacja w terminie późniejszym nie jest możliwa i nie uprawnia do żądania zwrotu ceny biletu.

  13. Opłata rezerwacyjna nie jest pobierana w wypadku odwołania przejazdu przez Organizatora.

  14. Organizator ma prawo do odwołania przejazdu z przyczyn technicznych.

  15. Organizator ma prawo odwołać przejazd w wypadku zbyt małej frekwencji. W takim wypadku decyzja jest ogłaszana nie później niż 14 dni przed planowaną datą przejazdu.

  16. Organizator w wypadku wyższej frekwencji może prowadzić rezerwową listę rezerwacji.

  17. Dziecku do lat 4 (3 rok życia włącznie) przysługuje bezpłatny przejazd w ramach biletu dla osoby dorosłej, jednak bez prawa do zajęcia oddzielnego miejsca siedzącego

  18. W przypadku niezrealizowania przejazdu po pełnej planowanej trasie z winy Organizatora, Uczestnicy mają prawo do roszczenia:

  a ) zwrotu 30% ceny biletu w przypadku wykonania poniżej 70% planowanej trasy

  b) zwrotu 70% ceny biletu w przypadku wykonania poniżej 30% planowanej trasy

  19. Reklamacje należy zgłaszać w terminie do 14 dni od zakończenia imprezy

  20. Nie pobiera się opłat za przewóz wózków dziecięcych.

  VII. Przetwarzanie danych osobowych.

  Akceptacja niniejszego regulaminu poprzez rezerwację lub zakup biletu oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dane osobowe takie jak imię i nazwisko numer telefonu i email są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby obsługi rezerwacji, a po realizacji przejazdu automatycznie kasowane.