Dolnośląskie Społeczne Muzeum Kolejnictwa

Zostało utworzone w roku 2009 przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Muzeum działa w oparciu o regulamin uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Działalność - ludzie

Istniejemy dzięki pracy 60 wolontariuszy. Szkolimy młodzież i rozwijamy w młodzieży pasję do  poznawania historii i kultury technicznej, dzięki temu Muzeum jest cechem ginących zawodów oraz umiejętności technicznych.

Nasza kolekcja

W swojej kolekcji posiadamy ponad 100 jednostek taboru kolejowego, w tym lokomotywy parowe, elektrowozy, spalinowozy oraz różnego rodzaju wagony. Aktualnie jest to NAJWIĘKSZA kolekcja zabytkowych wagonów towarowych w EUROPIE!

Problemy - lokalizacja

Aktualnie największym, nierozwiązanych problemem Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa, jest brak możliwości pozyskania lokalizacji na terenie miasta Wrocław. Dzisiaj nie mamy możliwości upublicznienia ekspozycji zgromadzonych eksponatów.

Proponowana lokalizacja muzeum na torach grupy X oraz zabytkowych torach pocztowych

  • W obrębie stacji znajdują się zabytkowe tory pocztowe, które można wykorzystać do czasowych, tematycznych ekspozycji taboru. Dzięki temu zabytkowy obiekt odzyskałby dawny blask.
  • W pobliżu zlokalizowany jest najstarszy dworzec kolejowy w Polsce, w którym widzimy możliwość zorganizowania wystawy poświęconej najstarszej linii kolejowej w Polsce oraz wystawy makiety kolejowej
  • Autentyczna historyczna infrastruktura parku obrządzania parowozów umożliwia zachowanie i prezentacje ducha oraz kulturę organizacyjną dawnej kolei.
  • Stacja Wrocław Główny jest atrakcją turystyczną
  • Łatwy dojazd, niskie koszty uruchamiania pociągów retro

Ogólnodostępne przejazdy pociągami retro

Dodatkową atrakcją byłby weekendowe połączenia pociągami retro. Kursowały by pomiędzy czasowymi wystawami tematycznymi zlokalizowanymi na zabytkowych torach pocztowych oraz grupą torów X, na której mieściłaby się siedziba Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa.  Była by to ogromna atrakcja dla miasta Wrocław.

Muzeum przy Parku Henrykowskim

Dolnośląskie Społeczne Muzeum Kolejnictwa powinno być zlokalizowane w centrum miasta najlepiej w pobliżu stacji Wrocław Główny i w sąsiedztwie Parku Henrykowskiego, który powstaje na dawnych terenach kolejowych. Powstający Park ma posiadać kolejowy charakter, dlatego pomysł stworzenia muzeum w jego sąsiedztwie jest idealnym rozwiązaniem.

Więcej informacji o Parku Henrykowskim