Data wydarzenia : 19 października 2024
180 lat kolei Dolnośląsko – Marchijskiej
Był jednym z trzech dworców wybudowanych obok siebie, trzech różnych towarzystw kolejowych, co dzisiaj wydaje się niebywałym fenomenem. I drugim najbardziej okazałym spośród całej trójki. Powstał rok później niż Dworzec Świebodzki, w odległości zaledwie około 100 m od niego. Mowa o dworcu Marchijskim lub Dolnośląsko – Marchijskim. Zaprojektowany został w stylu neorenesansowej włoskiej willi.
Budynek legendarnego dworca posiadał dwa skrzydła z dwoma wieżami. Pomiędzy nimi znajdowała się trójnawowa hala mieszcząca dwa perony. Jeśli ktoś nie zapoznał się z jego historią, w jego dzisiejszej pozostałości trudno mu będzie dostrzec dawną bryłę i świetność. W listopadzie 1843 roku Towarzystwo Kolei Dolnośląsko – Marchijskiej otrzymuje koncesję na budowę linii kolejowej, która ma połączyć Wrocław ze stolicą Niemiec, Berlinem. Stąd nazwa dworca i towarzystwa kolejowego – Marchijski, od Marchii Brandenburskiej, głównej składowej Królestwa Prus z Berlinem jako stolicą. Otwarcie legendarnego dworca nastąpiło 18 października 1844 roku, a przy dźwiękach fanfar i radości zgromadzonego tłumu o godzinie 10:00 odjeżdża pociąg inauguracyjny do Legnicy. Dzień później, 19 października rozpoczęto prowadzenie regularnego ruchu kolejowego. Był to pierwszy odcinek przyszłej magistrali Wrocław – Berlin. Nowa linia kolejowa połączyła ze sobą ważne ośrodki miejskie. Prowadziła ze stolicy Dolnego Śląska przez Legnicę, Bolesławiec, Węgliniec, Lubsko, Gubin oraz Frankfurt nad Odrą do Berlina.
Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowe atrakcje
W oparciu o swoją misję i cele statutowe, Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu nie mógł przejść obojętnie wobec takiej rocznicy. Dzięki współpracy z Kolejami Dolnośląskimi oraz Pocztą Polską przygotowane zostało wydarzenie, dzięki któremu ten wyjątkowy jubileusz będzie okazją dla wszystkich chętnych do spędzenia czasu w wyjątkowy i ciekawy sposób. Już w najbliższą sobotę 19 października o godzinie 10:00, tak jak w roku 1844, wyjedzie z Wrocławia do Legnicy pociąg specjalny – muzealny. Ze względu na okoliczność tego szczególnego jubileuszu, w składzie pociągu znajdą się najstarsze sprawne wagony osobowe ze zbiorów Klubu. Są to wagony serii Bi z lat 1928 – 1930, zbudowane w zakładach Linke Hofmann Werke we Wrocławiu – po 1945 roku PaFaWag. Dla najmłodszych i osób, które nie brały jeszcze udziału w takich przejazdach, będzie to zupełnie nowe doświadczenie. Wagony posiadają drewniane ławki i okna otwierane w zupełnie inny sposób niż we współczesnym taborze kolejowym. Skład poprowadzi “Kociołek”, zabytkowy spalinowóz SP42 – 001 z 1970 roku. Ze względu na posiadany numer był on pierwszym przedstawicielem swojej serii. Lokomotywa ta, posiadała specjalny kocioł do parowego ogrzewania wagonów, z tego powodu kolejarze nazywali je w żargonie właśnie “Kociołkami”. Po łącznie 4 latach prac przywrócono jej wzorowy, historyczny wygląd wraz odpowiednim malowaniem. Spalinowóz ten posiada również oryginalne detale oraz oryginalne wyposażenie techniczne i mechaniczne. Będzie to drugi kurs tej lokomotywy do Legnicy w tym roku. Pierwszy był jazdą inauguracyjną, która odbyła się w lipcu. Wybór pojazdu trakcyjnego nie jest przypadkowy. W 1970 roku SP42 – 001 prosto z fabryki trafiła na stan lokomotywowni Wrocław Główny, ale najdłużej w historii swojej wieloletniej służby na kolei stacjonowała w Legnicy. Warto przypomnieć, że “Kociołek” zamykał również połączenie do Karpacza z ostatnim pociągiem osobowym w 2000 roku.
Sam przejazd historycznym pociągiem to nie wszystko. Na peronie dworca w Legnicy obecny będzie konferansjer z Muzeum Miedzi przy specjalnie przygotowanym na tę okazję stoisku Kolei Dolnośląskich, który w ciągu dnia opowie o historii linii kolejowej. Mało tego, wszyscy podróżni z pociągu w cenie biletu mają możliwość wzięcia udziału w 1,5 godzinnym oprowadzaniu po Legnicy, realizowanym przez pracownika Muzeum. Zabierze on uczestników na specjalne przejście po „kolejowych zakamarkach” miasta, jak i odprowadzi później na pociąg. A dodatkowo każdy chętny z Legnicy i Wrocławia może wziąć udział w przejeździe pociągiem „Semafor” do miejscowości Rokitki. Znajduje się tam historyczna zabudowa kolejowa i sygnalizacja kształtowa, co stanowi wdzięczne tło do pamiątkowych fotografii. Uwaga ! Dochód z biletów przeznaczony jest na renowację zabytkowego taboru kolejowego oraz cele statutowe Klubu. Bilety do kupienia również bezpośrednio u obsługi pociągu.
Warto również nadmienić, że Poczta Polska z okazji jubileuszu przygotowała specjalny arkusz znaczków, kartkę okolicznościową oraz “erkę” na listy polecone. Kartki i znaczki można kupić w Urzędzie Pocztowym nr 68 zlokalizowanym przy ul. Małachowskiego 1-9 we Wrocławiu od 10 października 2024 roku lub przez internet. Natomiast pamiątkowa nalepka R na listy polecone będzie stosowana w tej samej placówce pocztowej od 18 października 2024 roku. A w samym historycznym pociągu, który wyjedzie do Legnicy w sobotę 19 października zostanie przewieziony worek z pocztą kolejową. Przesyłki do przewiezienia pocztą kolejową można nadawać do 18 października do godz. 16:00 w UP Wrocław 68.
Historyczny szlak, nowa rola
Z biegiem rozwoju kolei w ciągu lat oraz nacjonalizacją towarzystw kolejowych, fenomen jakim okazały się trzy sąsiadujące ze sobą dworce zaczął “gasnąć”. Taka ich ilość w jednym miejscu była już niepotrzebna. Dworzec Marchijski stracił na znaczeniu już na początku XX wieku, a jego rolę przejął Dworzec Świebodzki. W latach 30. XX wieku został rozebrany i w niczym nie przypominał już okazałej budowli sprzed lat. Pozostało po nim jedno skrzydło wraz z wieżą. Współcześnie, dawne starotorze ( miejsce gdzie przebiegały niegdyś tory ) kolei Dolnośląsko – Marchijskiej znalazło nowe zastosowanie. Zbudowano na nim Trasę Autobusowo Tramwajową na Nowy Dwór – fragment do wysokości stacji Wrocław Gądów. A na pamiątkę tej historii ulicę przy fragmencie dawnego dworca nazwano Marchijską. Część dawnej magistrali Wrocław – Berlin to wciąż ważna linia kolejowa, którą na co dzień podróżują setki a nawet tysiące pasażerów.
Serdecznie zapraszamy do udziału !
1. Pociąg „Marchijski”
MARCHIJSKI 19 PAŹDZIERNIKA 2024 | Przyjazd | Odjazd |
Wrocław Główny | >>> | 10:00 |
Wrocław Leśnica | 10:17 | 10:35 |
Malczyce | 11:08 | 11:25 |
Legnica | 11:51 | 14:43 |
Malczyce | 15:09 | 15:14 |
Wrocław Leśnica | 15:47 | 15:55 |
Wrocław Główny | 16:12 | <<< |
Cena biletu:
Bilet normalny 75 PLN / Bilet ulgowy 55 PLN
Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Przelew należy wykonać w ciągu 24h od dokonania rezerwacji. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.
2. Pociąg „Semafor”
SEMAFOR 19 PAŹDZIERNIKA 2024 | Przyjazd | Odjazd |
Legnica | >>> | 13:00 |
Rokitki | 13:28 | 13:55 |
Legnica | 14:23 | <<< |
Cena biletu:
Bilet normalny 35 PLN / Bilet ulgowy 25 PLN
Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Przelew należy wykonać w ciągu 24h od dokonania rezerwacji. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.
Rezerwuj bilety:
Bilety dostępne u obsługi pociągu.
REGULAMIN:
I. Postanowienia ogólne.
1. Przejazd specjalnym historycznym pociągiem turystycznym jest organizowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zwanym dalej Organizatorem.
2. Przewoźnikiem wykonującym przejazd turystyczny jest spółka Koleje Dolnośląskie S.A.
3. Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu oraz zobowiązuje do przestrzegania jego postanowień i w szczególności podporządkowania się poleceniom obsługi pociągu.
4. n/d
5. Opublikowany rozkład jazdy jest orientacyjny. Ostateczny rozkład jazdy zostanie opublikowany na stronie www organizatora nie później niż 7 dni przed planowanym dniem przejazdów.
6. Wagony pasażerskie w pociągu nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i dzieci w wózkach
7. Uzupełnieniem niniejszego regulaminu jest “Regulamin przewozu osób”, zawierający dodatkowe zapisy dotyczące porządku i bezpieczeństwa, umieszczony w widocznym miejscu w wagonach.
II. Zasady uczestnictwa
1. Przejazd jest organizowany jako przejazd niepubliczny z ograniczeniem liczby pasażerów wynikającą z nominalnej łącznej ilości miejsc dostępnych w pociągu.
2. Przejazd jest odpłatny na podstawie taryfy organizatora.
3. Organizator nie przewiduje sprzedaży biletów innych niż na całą trasę przejazdu.
4. n/d
5. n/d
6. Organizator zastrzega odmowę wpuszczenia osób do pociągu na stacjach pośrednich jeżeli liczba pasażerów przekroczyła liczbę miejsc w pociągu.
7. Przejazd jest prowadzony w trakcji parowej lub spalinowej, co uczestnik powinien uwzględnić w doborze odpowiedniej odzieży. Wyłączeniu podlegają roszczenia z tytułu zanieczyszczenia odzieży powstałe w wyniku eksploatacji lokomotywy parowej lub spalinowej.
8. Dzieci do lat 13 muszą w czasie przejazdu przebywać pod stałą opieką osoby pełnoletniej. Dzieci do lat 4 powinny pozostawać na miejscu siedzącym lub kolanach osoby dorosłej.
9. W pociągu nie ma możliwości przewozu zwierząt, z uwagi na hałas towarzyszący eksploatacji lokomotywy oraz natężenia hałasu wynikającego z przejazdu zabytkowym taborem.
10. Wysiadanie na stacjach pośrednich nie jest zabronione.
11. W czasie wysiadania i wsiadania do pociągu należy zachować szczególną ostrożność także ze względu na brak podwyższonych peronów na trasie przejazdu
12. Uczestnik przejazdu nie posiadający ważnego biletu na przejazd lub stwarzający zagrożenie swoim zachowaniem lub odmawiający podporządkowania się poleceniom obsługi lub kierownika pociągu może zostać usunięty z pociągu na dowolnej stacji podczas trwania przejazdu.
13. Uczestnik jest zobowiązany do kulturalnego zachowania, nie stwarzającego zagrożenia dla siebie lub innych osób.
14. Uczestnik jest zobowiązany do stosowania się do poleceń Organizatora (w tym również kierownika pociągu).
15. Organizator nie zwraca kosztów biletów osobom które na stacjach pośrednich nie wróciły do składu w momencie jego odjazdu.
16. Wózki dziecięce bez dzieci można przewozić w miejscu wskazanym przez obsługę w stanie złożonym. Wózki dziecięce, które nie posiadają możliwości złożenia powinny być przewożone bez dzieci w wagonie rowerowym o ile skład jest w niego wyposażony.
17.Uczestnik jest zobowiązany okazać obsłudze pociągu dokument pozwalający na potwierdzenie wieku osoby, w przypadku korzystania z biletu ulgowego, lub bezpłatnego miejsca dla dziecka do lat 4.
18. Na każde żądanie organu kontrolnego w pociągu należy przedstawić do kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.
19. Skład nie jest ogrzewany, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w przypadku niższych temperatur.
III. ZAKAZY i inne ograniczenia
1. W pociągu bezwzględnie zabrania się spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających, obowiązuje także całkowity zakaz palenia tytoniu oraz korzystania z papierosów elektronicznych.
2. Zabrania się wychylania, lub wystawiania rąk przez okna podczas jazdy pociągu. W przypadku trakcji parowej, pozostając blisko otwartych okien należy uważać na gorące iskry z parowozu.
3. Zabrania się przebywać na platformach końcowych wagonów oraz w przejściach między wagonami.
4. Zabrania się korzystać z toalety podczas postoju pociągu na stacji.
5. Zabronione jest Wsiadanie lub wysiadanie po sygnale odjazdu.
6. Zabronione jest wsiadanie lub wysiadanie podczas postojów technicznych (w szczególności pod semaforem lub przed i za przejazdem kolejowym)
7. Zakazuje się biegania w korytarzu wagonów i między wagonami.
8. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody i wypadki losowe powstałe z winy uczestników, a także za szkody powstałe nie z winy Organizatora.
9. Spożywanie posiłków i napojów innych niż określone w pkt 1. jest dopuszczalne. Pasażer samodzielnie ponosi odpowiedzialność w wypadku zabrudzenia odzieży innych pasażerów.
IV. Opłaty
1. Cena biletu normalnego i ulgowego jest publikowana każdorazowo w widocznym miejscu na stronie internetowej Organizatora oraz w pociągu i przed pociągiem bezpośrednio do chwili odjazdu pociągu.
2. Ceny za przejazd są zryczałtowane. Bilet normalny i ulgowy są biletami TAM i POWRÓT.
3. Bilety dla większych grup zorganizowanych nie są przewidziane.
4. Bilet ulgowy przysługuje osobom w wieku do 18 roku życia (17 rok życia włącznie).
5. Bilet zarezerwowany przez Internet jest gwarancją miejsca siedzącego, jednak bez wskazania konkretnego miejsca w pociągu.
6. Liczba biletów jest ograniczona, decyduje kolejność rezerwacji.
7. Bilet jest biletem na okaziciela, należy go okazać na żądanie obsługi pociągu w każdym czasie trwania przejazdu. Organizator nie przewiduje biletów imiennych.
8. Rezerwacja i zakup biletów przez Internet odbywa się od dnia ogłoszenia sprzedaży do momentu wyczerpania puli biletów.
9. Osoba rezerwująca wypełnia formularz online na stronie www.kskwroclaw.pl, wybierając przejazd, rodzaj i ilość biletów, i otrzymuje email z danymi do przelewu. Następnie w ciągu 24 godzin realizuje przelew online za zarezerwowane bilety np. przelewem elektronicznym i w ciągu kolejnych 7 dni otrzymuje e-mail z potwierdzeniem oraz biletem/biletami w formie plików pdf. Rezerwacje są ważne do 72h. Bilety należy samodzielnie wydrukować i okazać do kontroli obsłudze pociągu. Akceptowalne jest okazanie biletu na urządzeniu mobilnym (telefon/tablet), jednak bilet powinien być na nim całkowicie czytelny. Rezerwacje posiadające błędne dane nie będą uwzględniane w procesie sprzedaży biletów.
10. Sprzedaż biletów w pociągu bezpośrednio przed jego odjazdem jest prowadzona tylko w przypadku gdy do chwili planowanego odjazdu pociągu dotychczasowa liczba sprzedanych biletów nie przekroczyła nominalnej liczby miejsc siedzących w pociągu.
11. Rezygnacja z rezerwacji jest możliwa najpóźniej na 7 dni przed dniem odjazdu pociągu.
12. Rezygnacja w terminie późniejszym nie jest możliwa i nie uprawnia do żądania zwrotu ceny biletu.
13. Opłata rezerwacyjna nie jest pobierana w wypadku odwołania przejazdu przez Organizatora.
14. Organizator ma prawo do odwołania przejazdu z przyczyn technicznych.
15. Organizator ma prawo odwołać przejazd w wypadku zbyt małej frekwencji. W takim wypadku decyzja jest ogłaszana nie później niż 14 dni przed planowaną datą przejazdu.
16. Organizator w wypadku wyższej frekwencji może prowadzić rezerwową listę rezerwacji.
17. Dziecku do lat 4 (3 rok życia włącznie) przysługuje bezpłatny przejazd w ramach biletu dla osoby dorosłej, jednak bez prawa do zajęcia oddzielnego miejsca siedzącego
18. W przypadku niezrealizowania przejazdu po pełnej planowanej trasie z winy Organizatora, Uczestnicy mają prawo do roszczenia:
a ) zwrotu 30% ceny biletu w przypadku wykonania poniżej 70% planowanej trasy
b) zwrotu 70% ceny biletu w przypadku wykonania poniżej 30% planowanej trasy
19. Reklamacje należy zgłaszać w terminie do 14 dni od zakończenia imprezy
20. Nie pobiera się opłat za przewóz wózków dziecięcych.
VII. Przetwarzanie danych osobowych.
Akceptacja niniejszego regulaminu poprzez rezerwację lub zakup biletu oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dane osobowe takie jak imię i nazwisko numer telefonu i email są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby obsługi rezerwacji, a po realizacji przejazdu automatycznie kasowane.